title: "2200uf 25v 105C Panasonic ECA1EHG222 Size 25mmx12.5mm"
brand: "panasonic"
price: "€ 4.40"
---
# 2200uf 25v 105C Panasonic ECA1EHG222 Size 25mmx12.5mm
**Brand:** panasonic
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** 2200uf 25v 105C Panasonic ECA1EHG222 Size 25mmx12.5mm by panasonic
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- panasonic enthusiasts
## Why This Product
- Trusted panasonic brand quality
## Description
CAP, ALU ELEC, 2200UF, 25V, RAD Product Range: PANASONIC ECA1EHG222 NHG series Capacitance: 2200µF Capacitance Tolerance: ± 20% Voltage Rating: 25V Diameter: 12.5mm ESR: - Height: 25mm Capacitor Terminals: Radial Leaded Lead Spacing: 5mm Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C Operating Temperature Min: -55°C Operating Temperature Max: 105°C Packaging: Each SVHC: No SVHC (16-Dec-2013) Capacitance Tolerance ±: ± 20% External Length / Height: 25mm Lead Diameter: 0.6mm No. of Pins: 2 Operating Temperature Range: -55°C to +105°C Operating life Time: 2000h Ripple Current AC: 1090mA Ripple Current Frequency: 120Hz Ripple Current Temperature: 105°C Series: NHG Terminal Type: Wire Ended Tolerance +: 20% Tolerance -: 20% Voltage Rating V DC: 25V