brand: "brand: unique india"
price: "FREE"
in_stock: false
reviews_count: 8
url: https://www.desertcart.hr/products/123829903-unique-india-dc-5v-12v-6v-9v-micro-370-motor
store_origin: HR
region: Croatia
---
# Unique India DC-5V-12V-6V-9V-Micro-370 Motor-Self Priming Vacuum Suction Water Liquid Air Pump
**Brand:** brand: unique india
**Price:** FREE
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **How much does it cost?** FREE with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- brand: unique india enthusiasts
## Why This Product
- Trusted brand: unique india brand quality
## Description
New 12V DC High-power Small Mini Micro Air Pump Aquarium Air Vacuum : - Rated voltage: DC 12V - Operating Voltage Range: DC 6-14V - Diameter: Approx. 25mm/ 0.98inch (370 motor) - Noise:<60db - Rated Current:<350mA - Applications: fish tank water changes, experimental models, inflatable small pool, tea machine, etc. Specification: - Material: Aluminum - Height: Approx. 80.6mm/ 3.17inch - Water Flow: 1.0-1.5L/ min - Color: Silver - Operation Temperature Range: 5-45&#xE2;&#x201E;&#x192; I am sure it the right thing you need now. Don&apos;t hesitate, bid now and never miss it. You will receive a package includes as follow. 1 Piece Mini Air Liquid Pump
## Features
- Rated VoltageDC 6.0V T014.0V
- Water Flow0.8-1.5 LPM, Air Flow1.8-2.5 LPM
- Pressure400-750 mmhg
- High Efficiency,Eco-Friendly,Low Noise,Long Life,Energy Saving
- 2Meter pipe
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐
    👌👌👌
*by R***H on Reviewed in India on 8 April 2019*
👌👌👌.product awesome value for many
### ⭐⭐⭐⭐
    Value for Money
*by S***E on Reviewed in India on 8 August 2019*
    Good product
*by H***N on Reviewed in India on 27 August 2019*
Received one 2 days back.Positives:1. Product matches description and image given.2. Works as specified: I tried with 12V DC. Used at a height of 1 foot from the water surface. It sucks nicely. At the outlet, water has substantial pressure to lift couple of feet for sure (haven't tested).  2(a).  When running idle (without water) it draws ~30mA  2(b).  With water draws ~70mA  2(c).  If inlet is blocked, it's almost same as idle ~30mA  2(d). If outlet is blocked while pumping water it draws ~120mA (didn't hold for long, as it may damage it)3. Noise is very low: little noisy before water enters the pump. With water it's very low - almost nil.Cons:1. Product looked old, the connection points had old soldered wire hanging. Might have been cut removed from some existing product. Doubt if it lasts for long.2. There is no description, nothing with the product. Some 4 wires connected to the motor body was confusing. Took few minutes to figure out.NOTE to supplier:Wondering if I can get a similar product with much higher capacity like ~700LPM.