title: "Cosmas 161-319BAB Brushed Antique Brass Cabinet Bar Handle Pull - 12-5/8\" Inch (319mm) Hole Centers"
brand: "cosmas"
price: "€ 36.84"
in_stock: true
reviews_count: 11
category: "Cosmas"
store_origin: HR
region: Croatia
---
# Brushed Antique Brass Finish 12.63" Hole Centers Solid Steel Construction Cosmas 161-319BAB Brushed Antique Brass Cabinet Bar Handle Pull - 12-5/8" Inch (319mm) Hole Centers
**Brand:** cosmas
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ✨ Upgrade your cabinets, upgrade your lifestyle! 🏡
## Quick Answers
- **What is this?** Cosmas 161-319BAB Brushed Antique Brass Cabinet Bar Handle Pull - 12-5/8" Inch (319mm) Hole Centers by cosmas
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- cosmas enthusiasts
## Why This Product
- Trusted cosmas brand quality
## Features
- High Quality Brushed Antique Brass Finish - Solid Steel Construction
- Hole Centers: 12-5/8" (319mm)
- Overall Length: 14-1/8" --- Width: 11/16"
- Bar Diameter: 9/16" --- Projection: 1-5/16"
- Polybagged with 1" Mounting Screws Included
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07CMFM3Z5 |
| Additional Features | Easy to Install |
| Best Sellers Rank | #539,171 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #4,830 in Cabinet & Furniture Pulls |
| Brand Name | Cosmas |
| Center To Center Spacing | 12.63 Inches |
| Color | Brushed Antique Brass |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (66) |
| Exterior Finish | Brass |
| Finish Types | Brass |
| Global Trade Identification Number | 00843561100747 |
| Handle Attachment Mechanism | Screws |
| Handle Material | Brass |
| Handle Type | Pull Handle |
| Included Components | Screw |
| Item Dimensions L x W | 14"L x 11"W |
| Item Weight | 0.52 Kilograms |
| Manufacturer | Discount Home Furnishings |
| Material Type | Metal |
| Metal Type | Alloy Steel, Brass |
| Model Number | 161-319BB |
| Number of Items | 1 |
| Projection Distance | 1.31 Inches |
| Shape | T-Shaped |
| Specific Uses For Product | Cabinets |
| Style Name | Antique,Brass |
| Theme | Vintage |
| UPC | 843561100747 |
| Unit Count | 1.0 Count |
## Product Details
- **Material:** Metal
- **Product Dimensions:** 14"L x 11"W
- **Style:** Antique,Brass
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Beautiful
*by A***Y on February 24, 2023*
Beautiful and high quality. Used these on my appliance cabinet. So happy with them.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Solid and beautiful
*by F***7 on June 4, 2021*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great quality!
*by R***Y on June 9, 2021*
Great quality! Nice weight. Can be purchased elsewhere for 50% less.