title: "Men's AE-2100W-4AVCF Digital 10-Year Battery Digital Display Quartz Orange Watch"
brand: "casio"
price: "€ 82.59"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Casio"
store_origin: HR
region: Croatia
---
# Men's AE-2100W-4AVCF Digital 10-Year Battery Digital Display Quartz Orange Watch
**Brand:** casio
## Best For
- casio enthusiasts
## Why This Product
- Trusted casio brand quality
## Features
- Quartz Movement
- Case Diameter: 47.7mm
- Water Resistant To 660 Feet
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B014UVFZA4 |
| Additional Features | World Time |
| Age Range Description | Adult |
| Band Color | Orange |
| Band Material Type | Resin |
| Band Width | 26 Millimeters |
| Bands | 1 |
| Best Sellers Rank | #1,984,708 in Clothing, Shoes & Jewelry ( See Top 100 in Clothing, Shoes & Jewelry ) #7,739 in Men's Wrist Watches |
| Brand Name | Casio |
| Case Diameter | 47.7 Millimeters |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Case Thickness | 16 Millimeters |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp type | Buckle |
| Closure Type | Buckle |
| Crystal | mineral |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 183 Reviews |
| Dial Color | Beige |
| Display | Digital |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | Tapisserie |
| Global Trade Identification Number | 00079767027063 |
| Included Components | Battery, User Manual |
| Item Weight | 0.3 Pounds |
| Item width | 6 inches |
| Manufacturer | VLC Distribution |
| Manufacturer Part Number | AE-2100W-4AVCF |
| Material | Resin |
| Model Name | AE-2100W-4AVCF |
| Model Number | AE2100W-4AV |
| Power Source | Battery Powered |
| Series Number | 2100 |
| Shape | Round |
| Sport Type | excercise_&_fitness |
| Strap Type | Two Piece Strap |
| Style Name | Digital |
| Theme | Sports |
| UPC | 079767027063 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Water Resistance Depth | 660 Feet |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Bargain Casio!
*by J***J on August 29, 2025*
Nice looking. Good novelty watch. Keeps good time. Fully functional. Price was right. Recommended.
*by A***Y on May 19, 2024*
I decided to get a watch with a vibrant color. I recently got a square Casio World Time (AE 1200) just for the heck of it; it's growing on me and I like the module. So, this was an easy choice at such a low price. I really like how it wears and how it looks on the wrist (my wrist is 6.75" or 17cm). One somewhat negative thing is, while the AE 1200 has two lights and lights up well, this watch has just one light and it's okay at best. But, that's not enough to stop my 5 star rating.