title: "dBoots Backflip MT 6S Tire Wheel Set (AR510092)"
brand: "arrma"
price: "€ 120.01"
in_stock: true
reviews_count: 2
category: "Arrma"
url: https://www.desertcart.hr/products/239635857-dboots-backflip-mt-6s-tire-wheel-set-ar510092
store_origin: HR
region: Croatia
---
**Brand:** arrma
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛞 Upgrade your RC game with ARRMA’s ultimate Backflip MT 6S wheels!
## Quick Answers
- **What is this?** dBoots Backflip MT 6S Tire Wheel Set (AR510092) by arrma
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- arrma enthusiasts
## Why This Product
- Trusted arrma brand quality
## Description
Review: Son pleased with them. - Son pleased with them. No complaints
Review: dont buy zero star - zero star dont buy
## Features
- Warning:Not suitable for children under 14 years. For use under adult supervision
- Warning:To be used under the direct supervision of an adult
- Always use genuine Arrma parts to get the most out of your Arrma car
- Please refer to your vehicle's user manual for selecting the correct spare parts
- Exploded views of your model can be found on the Arrma-RC website
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B06XDV5MV9 |
| Best Sellers Rank | 336,934 in Toys & Games ( See Top 100 in Toys & Games ) 435 in Remote & App-Controlled Vehicle Wheels & Tyres |