title: "V60 Paper Coffee Filters Size 01 VCF-01-100M"
brand: "hario"
price: "€ 22.22"
in_stock: false
reviews_count: 8
category: "Hario"
url: https://www.desertcart.hr/products/252283936-v60-paper-coffee-filters-size-01-vcf-01-100m
store_origin: HR
region: Croatia
---
**Brand:** hario
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> ☕ Elevate your pour-over game with every perfect cup!
## Quick Answers
- **What is this?** V60 Paper Coffee Filters Size 01 VCF-01-100M by hario
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- hario enthusiasts
## Why This Product
- Trusted hario brand quality
## Key Features
- • **Bulk Convenience:** Pack of 100 filters keeps your coffee ritual uninterrupted and hassle-free
- • **Perfect Fit for V60:** Specifically crafted for Hario V60 Size 01 drippers for optimal brewing
- • **Eco-Conscious Choice:** Made from 100% unbleached paper pulp for a natural, sustainable brew
- • **Pure Flavor Extraction:** Cone-shaped design ensures sediment-free, clean coffee every time
## Overview
## Description
Review: great - great product, a little bit long shipment time, but its ok
Review: Nice! - amazing
## Features
- Our pour over cone coffee filters produce clean, flavorful, sediment-free coffee
- Contains 100 disposable natural size 01 paper filters
- Designed to fit cone-shaped, Size 01 pour over coffee drippers
- Size 01 capacity is 1-2 cups
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B001TM6XWW |
| Best Sellers Rank | #535 in Kitchen ( See Top 100 in Kitchen ) #6 in Disposable Coffee Filters |