title: "ID CORE V3 Combo Guitar Amps (IDCORE10 10W V3)"
brand: "blackstar"
price: "€ 505.27"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Blackstar"
url: https://www.desertcart.hr/products/300272300-id-core-v3-combo-guitar-amps-idcore10-10w-v3
store_origin: HR
region: Croatia
---
# ID CORE V3 Combo Guitar Amps (IDCORE10 10W V3)
**Brand:** blackstar
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** ID CORE V3 Combo Guitar Amps (IDCORE10 10W V3) by blackstar
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- blackstar enthusiasts
## Why This Product
- Trusted blackstar brand quality
## Description
Blackstar ID CORE V3 Combo Guitar Amps (IDCORE10 10W V3) : desertcart.in: Musical Instruments
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08QMH97TX |
| Amplifier Type | Digital Modeling |
| Audio Wattage | 10 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Best Sellers Rank | #10,149 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #31 in Combo Guitar Amplifiers |
| Compatible Devices | Guitar |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (456) |
| Date First Available | 13 December 2020 |
| Includes remote | No |
| Item Dimensions LxWxH | 7.6 x 7.6 x 5.1 Centimeters |
| Item Weight | 5 kg 30 g |
| Item model number | IDCORE V3 |
| Model | IDCORE V3 |
| Model Name | IDCORE10 |
| Packer | Sha Maknaji Veerchand , Kamala Nagar, Anantapur. Ph no-08554-356969 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 7.62 x 7.62 x 5.08 cm; 5.03 kg |
| Speaker Output Channel Quantity | 1 |
## Product Details
- **Colour:** Black
- **Output Wattage:** 10 Watts
- **Product Dimensions:** 20.3D x 43.2W x 35.6H Centimeters