title: "True TDB-24-48G-LD Glass Swing Door Direct Draw Beer Dispenser"
brand: "brand: true decor"
price: "€ 1238.86"
in_stock: false
url: https://www.desertcart.hr/products/34538459-true-tdb-24-48g-ld-glass-swing-door-direct-draw
store_origin: HR
region: Croatia
---
# True TDB-24-48G-LD Glass Swing Door Direct Draw Beer Dispenser
**Brand:** brand: true decor
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- brand: true decor enthusiasts
## Why This Product
- Trusted brand: true decor brand quality
## Description
TRUE Quality: rated the #1 brand in America WARRANTY: 3 year warranty on all parts and labor and an additional 2 year warranty on compressors Simple plug-in installation into any standard outlet LED interior lighting is long lasting Holds One 1/2-Barrel Keg and 40 6-packs of cans 24" depth makes for easy placement in tight areas next to dry cabinetry Durable, non-peel or chip black laminated vinyl exterior. All Stainless steel top Interior - 300 series stainless steel floor with 1/2" lip and heavy galvanized steel walls. NSF-7 approved for prepackaged and bottled goods Bright fluorescent interior lighting for excellent visibility 3" diameter stainless steel beer columns Each cabinet designed to accommodate 1/2 size beer keg Oversized environmentally friendly (134A) forced-air refrigeration system provides ice-cold products 33Â°F to 38Â°F Air vents on side to maximize flow of fresh air through condenser Condensing unit positioned to allow easy access for maintenance Glass doors: energy efficient "Low-E" thermal glass. Specifications: Manufacturer: True Model: TDB-24-48G-LD Length: 49 1/8" Depth: 24 1/2" Height: 35 5/8" Weight: 315 lbs. Volts: 115