brand: "red lion"
price: "€ 893.09"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Red Lion"
url: https://www.desertcart.hr/products/39121371-rl-sprk100-115-230-volt-1-hp-63-gpm-cast
store_origin: HR
region: Croatia
---
**Brand:** red lion
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💦 Pump up your lawn game with power and precision!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- red lion enthusiasts
## Why This Product
- Trusted red lion brand quality
## Key Features
- • **Power Flexibility:** Easily switch between 115V and 230V to perfectly match your power source—no electrician needed.
- • **High-Performance Flow:** Delivers up to 63 gallons per minute at 10 PSI, supporting multiple sprinkler heads for lush, even coverage.
## Overview
## Description
## Features
- UP TO 63 GPM at 10 PSI: 38 GPM at 30 PSI - can handle up to 12 sprinkler heads with 1/2-inch fittings or 6 sprinkler heads with 3/4-inch fittings in each zone
- SPECIFICATIONS: 1.0 HP, 115/230 Volts, 2-inch Female NPT threaded intake; 1.5-inch Female NPT threaded discharge, Max pressure 45 PSI
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B005X53TSM |
| Best Sellers Rank | #21,809 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #97 in Water Garden & Pond Pumps |
| Brand Name | Red Lion |
| Color | Red |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 77 Reviews |
| Flow Rate | 63 Gallons Per Minute |
| Global Trade Identification Number | 00010121001398, 00010121124868 |
| Included Components | Installation manual, Pump with thermoplastic impeller |
| Item Dimensions L x W x H | 21.85"L x 11.42"W x 10.2"H |
| Item Weight | 53 Pounds |
| Manufacturer | Red Lion |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Material | Cast Iron , Thermoplastic |
| Material Type | Cast Iron, Thermoplastic |
| Maximum Lifting Height | 25 Feet |
| Model Number | 97101001 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 21.85"L x 11.42"W x 10.2"H |
| Product Style | 1 HP, Thermoplastic Impeller, 115/230 Volt |
| Style | 1 HP, Thermoplastic Impeller, 115/230 Volt |
| UPC | 010121124868 010121001398 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 115230 Volts |
## Product Details
- **Color:** Red
- **Style:** 1 HP, 63 GPM, 115/230 Volt
- **Item Weight:** 53 Pounds
- **Maximum Flow Rate:** 63 Gallons Per Minute
- **Voltage:** 115230 Volts
## Images
## Available Options
This product comes in different **Pattern, Style** options.
## Questions & Answers
**Q: Does the gpm go down if using 110 v instead of 220v?**
**Q: Runs hot and shuts off after 2-3 minutes. Why?**
A: If the well is 4” or larger use a submersible
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Surface well pump.
*by F***K on August 15, 2023*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Primed right up
*by J***G on November 3, 2021*
This pump work amazing. Primed right up and produces plenty of pressure. GREAT PUMP.
### ⭐ NOT DURABLE and I cannot return as per Amazon.
*by D***R on July 17, 2025*
After only 4 months, the pump burned out. NOT DURABLE and I cannot return. Electrical was hooked up correctly, 230V, and all was in order. Not worth going on the cheap.