title: "Tectonic TEAX25C10-8/SP 25mm High Power 8 Ohm Frog Exciter"
brand: "tectonic"
price: "€ 50.17"
in_stock: false
reviews_count: 2
category: "Aht"
url: https://www.desertcart.hr/products/41710248-tectonic-teax25c10-8-sp-25mm-high-power-8-ohm-frog
store_origin: HR
region: Croatia
---
# Tectonic TEAX25C10-8/SP 25mm High Power 8 Ohm Frog Exciter
**Brand:** tectonic
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Tectonic TEAX25C10-8/SP 25mm High Power 8 Ohm Frog Exciter by tectonic
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- tectonic enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tectonic brand quality
## Description
Tectonic, the industry leader in miniature transducer and exciter design, introduces the TEAX25C10-8/SP 25 mm High Power &quot;Frog&quot; Exciter. Turn almost anything into a speaker!
## Features
- Turn any solid surface into a great sounding speaker
- Create a completely hidden surround sound system
- Wideband frequency response (dependent on attached material)
- 3M adhesive pads for secure and fast placement
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great for the task on hand
*by M***. on January 2, 2019*
I needed a 16 ohm load for a paging system. Used two in series on a ceiling tile and used a T725 transformer for 70v setting, currently on this paging system. Works well. Thank you