brand: "alxcd"
price: "€ 13.22"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Alxcd"
url: https://www.desertcart.hr/products/447560022-alxcd-ear-tips-compatible-with-jbl-vibe-100-tws-in
store_origin: HR
region: Croatia
---
**Brand:** alxcd
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎧 Elevate your JBL vibe — comfort and clarity in every beat!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- alxcd enthusiasts
## Why This Product
- Trusted alxcd brand quality
## Key Features
- • **Tailored Fit for JBL VIBE 100 TWS:** Engineered specifically to match JBL's 4mm earbud ends for seamless compatibility.
## Overview
## Description
Compatible with JBL VIBE 100 TWS In-Ear Headphones
Review: Quality - Perfect
Review: didn't fit the JBL VIBE100TWS - looks like about 15% of purchasers, including me, received ear tips that don't actually fit the JBL VIBE100TWS, Good Luck. Update: I take it back. Leaving it as 1 star because these are the reviews I tend to look at. It turns out that my JBLVIBE100TWS ear buds have a larger end(?) than spec. These tips are for a 4mm ear-bud-end, which is what JBL says they are supposed to be. Mine are 6mm. ugh
## Features
- Compatible with JBL VIBE 100 TWS In-Ear Earbuds
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09VBJH4B6 |
| Best Sellers Rank | #111,840 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #3,984 in Headphone Earpads |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Headphones |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (67) |
| Enclosure Material | Silicone |
| Item Dimensions | 4 x 3 x 0.4 inches |
| Manufacturer | ALXCD |
## Product Details
- **Color:** Black
- **Item dimensions L x W x H:** 4 x 3 x 0.4 inches
- **Material:** Silicone
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color, Size** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Quality
*by D***D on June 29, 2025*
Perfect
### ⭐ didn't fit the JBL VIBE100TWS
*by H***N on August 7, 2023*
looks like about 15% of purchasers, including me, received ear tips that don't actually fit the JBL VIBE100TWS, Good Luck. Update: I take it back. Leaving it as 1 star because these are the reviews I tend to look at. It turns out that my JBLVIBE100TWS ear buds have a larger end(?) than spec. These tips are for a 4mm ear-bud-end, which is what JBL says they are supposed to be. Mine are 6mm. ugh