brand: "simpson strong-tie"
price: "€ 30.43"
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Simpson Strong Tie"
url: https://www.desertcart.hr/products/4880533-sd9112r100-9-x-1-1-2-inch-strong-drive-sd
store_origin: HR
region: Croatia
---
**Brand:** simpson strong-tie
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔧 Screw in Strength, Screw out Doubt!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- simpson strong-tie enthusiasts
## Why This Product
- Trusted simpson strong-tie brand quality
## Description
Review: High Strength and high-grade - The screws were high quality.
## Features
- EASY IDENTIFICATION: Designed for quick and easy use, the SD Connector screw includes a 1/4" hex head with a 0.370"-diameter integrated washer, stamped with the Simpson Strong-Tie sign and fastener size. This design simplifies installation and helps you quickly identify the correct screw post installation.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003YHCLYO |
| Best Sellers Rank | #38,459 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #295 in Wood Screws |