title: "AD-E95100LE Keyboard UK 3 Pin Power Supply AC Adapter AD-E95100LE-P1-OP1"
brand: "casio"
price: "€ 33.34"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Casio"
store_origin: HR
region: Croatia
---
# 18W Power Output Compatible with Casio CTK Keyboards 3-Pin UK Plug AD-E95100LE Keyboard UK 3 Pin Power Supply AC Adapter AD-E95100LE-P1-OP1
**Brand:** casio
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎹 Power your creativity with Casio’s trusted adapter—because your music deserves the best!
## Quick Answers
- **What is this?** AD-E95100LE Keyboard UK 3 Pin Power Supply AC Adapter AD-E95100LE-P1-OP1 by casio
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- casio enthusiasts
## Why This Product
- Trusted casio brand quality
## Key Features
- • **Reliable Power Boost:** Delivers a steady 18W output to keep your Casio keyboard energized without interruption.
## Overview
## Description
Casio AD-E95100LE Keyboard UK 3 Pin Power Supply AC Adapter
Review: Thank - Good
## Features
- Casio adapter
- Casio adaptor
- casio keyboard adapter
- casio power supply
- 1 Year Warranty From Casio
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003UNL39G |
| Amperage | 1000 Amps |
| Best Sellers Rank | 1,722 in Musical Instruments & DJ ( See Top 100 in Musical Instruments & DJ ) 35 in Electronic Piano Accessories |
| Box Contents | UK Plug Adapter |
| Brand Name | Casio |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Casio CTK Synthesizers |
| Compatible Phone Models | for casio key boards |
| Compatible Power Plug Type | Type G |
| Connectivity Technology | USB |
| Connector Type | 3-Pin UK |
| Country of Origin | China |
| Current Type | AC |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (761) |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Enclosure Material | Polyvinyl Chloride |
| Form Factor | Rectangular with power cord |
| Frequency Range | 50Hz - 60Hz |
| Global Trade Identification Number | 04971850347996 |
| Input Voltage | 240 Volts |
| Item Type Name | Keyboard Adapter |
| Item Weight | 1 Grams |
| Main Power Connector Type | 3-pin UK power plug |
| Manufacturer | CASIO |
| Manufacturer Part Number | ACC0006412-000 |
| Model Number | AD-E95100LE-P1-OP1 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Output Current | 1000 Amps |
| Output Voltage | 240 Volts |
| Plug Type | G - 3 pin British |
| Portable | No |
| Power Plug Type | Type G |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Features | Casio AD-E95, Casio DC 9.5V / 9.5V Volt adapter, Casio Mains Adapter, Casio Replacement adapter, Casio adapter, Casio keyboard adapter, Casio power supply |
| Specification Met | cUL |
| Unit Count | 120 1 |
| Wattage | 18 watts |
## Product Details
- **Amperage:** 1000 Amps
- **Colour:** Black
- **Connector type:** 3-Pin UK
- **Included components:** UK Plug Adapter
- **Input voltage:** 240 Volts
- **Wattage:** 18 watts
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Excellent product
*by H***K on 17 January 2013*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Thank
*by J***. on 6 January 2026*
Good
### ⭐⭐⭐⭐ Works as intended, but does not work on all Casio Keyboards...
*by P***K on 26 June 2022*
## Frequently Bought Together
- Casio AD-E95100LE Keyboard UK 3 Pin Power Supply AC Adapter AD-E95100LE-P1-OP1