## Description
The Amerock BPR3406G10 3/8 inch (10mm) Offset Hinge is finished in Satin Nickel. Every Amerock functional hardware series item is tested for durability in conditions exceeding all KCMA certification requirements and BHMS standards for cycle life, strength and finish quality. Enduring and versatile, satin nickel marries delicate brushing with a subtle warm hue to produce an approachable, classic presentation that resonates across all design styles. Founded in 1928, Amerock’s award-winning home solutions including decorative and functional cabinet hardware, bath accessories, decorative hooks and wall plates have built the company’s reputation for chic design accessories that inspire homeowners to express their personal style. Amerock offers a variety of styles and finishes at affordable prices that add the perfect finishing touch to any room.
## Features
- Hammered appearance adds a rustic decorative look to any kitchen cabinet or furniture piece.
- Includes 2 hinges and necessary mounting hardware.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BWBZK8TL |
| Best Sellers Rank | #28,194 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #86 in Cabinet & Furniture Hinges |