title: "KICKER Boat/Marine Amplifier KXMA400.22-Channel Full-Range Class D Amp"
brand: "kicker"
price: "€ 770.54"
in_stock: true
category: "Kicker"
store_origin: HR
region: Croatia
---
# 400W bridged power punch Conformal-coated moisture defense 316L stainless steel no-rust hardware KICKER Boat/Marine Amplifier KXMA400.22-Channel Full-Range Class D Amp
**Brand:** kicker
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌊 Amplify Your Marine Adventures with Power & Precision!
## Quick Answers
- **What is this?** KICKER Boat/Marine Amplifier KXMA400.22-Channel Full-Range Class D Amp by kicker
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- kicker enthusiasts
## Why This Product
- Trusted kicker brand quality
## Key Features
- • **Power That Commands the Waves:** Delivers up to 400W bridged power to energize your marine audio setup with crystal-clear intensity.
## Overview
## Description
Kicker KXMA400.2 2x200w 2-Ch Full-Range Class-D Marine Amplifier - 48KXMA4002 Kicker gives you a full suite of purpose-built KXMA-Series Marine Amplifiers, all built to deliver the volume and clarity you need on the water. Following Kicker Real Marine protocol, power terminals meet stringent ABYC/NMMA standards, while thick gasketing protects the control cover from unwanted moisture. Even the aluminum chassis is UV-treated for extra-long life. All Kicker marine amplifiers also utilize conformal-coated circuit boards to protect the heart of the amp from water damage. Get the absolute most out of your amp with a specially designed gain control that lights up when the perfect input signal is detected from your radio. Features - Conformal-Coated Circuit Boards to Repel Moisture 316L Stainless-Steel, No-Rust Hardware Small Footprint to Tuck Out of the Way 0-6dB Variable Bass Boost Marine-Compliant Terminals Built-In Variable Crossovers for Precise Speaker Performance Matching Designed to Add Extra Intensity to a Large System, or Power HighEnd Tower Speakers Marine Environment Ready Highly Efficient Class D Technology Superior Sound Quality and Added Power Specifications - Power [watts/ch] 2 Ohm Stereo: 200x2 Power [watts/ch] 4 Ohm Stereo: 100x2 Power [watts/ch] 4 Ohm Bridged Mono: 400x1 Dynamic Power [watts] 500 Frequency Response [Hz]: 10-20k Crossover: OFF/variable HP 10-500Hz/variable LP 40-500Hz (400-5kHz w/ 10x switch); BP capable KickEQ Bass Boost: variable 0-6dB @ 40Hz Dimensions: H – 2-1/8, 5.5; W – 8-5/16, 21; L - 9-9/16, 24.4