title: "QBY4-25AL"
brand: "emagene"
price: "€ 584.32"
in_stock: true
url: https://www.desertcart.hr/products/542333449-qby4-25al
store_origin: HR
region: Croatia
---
# 1 inch inlet/outlet ports 35 GPM max flow rate 275 ft max lift height QBY4-25AL
**Brand:** emagene
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🚀 Pump up your productivity with industrial-grade precision!
## Quick Answers
- **What is this?** QBY4-25AL by emagene
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- emagene enthusiasts
## Why This Product
- Trusted emagene brand quality
## Description
Air Operated Double Diaphragm Pump 1 inch Inlet/Outlet Pneumatic Waste Oil Transfer Pump for Chemical QBY4-25 35 GPM Dual Diaphram Polypropylene Teflon by Stainless Steel Iron 115 PSI
## Features
- Aluminum+Santoprene Diaphragm
- [ INDUSTRY QBY4-25AL] material: aluminum body; santoprenediaphragm comes with an Extra Set of Diaphragms material: rubber, type: double diaphragm; operation type: pneumatic; inlet/outlet port size: 1 inch (25 mm) ; inlet port SINPT (8 mm) ; flow rate: 35 gpm; Maximum lift: 275 feet (84 m) ; suction: 23 feet (7 m) . Do not use in corrosive liquids.
- 【MAXIMUM HEAD】Air-Operated Double Diaphragm Pump have top quality, a double-acting seal that delivers better performance. 1/2 inch air inlet with NPT fitting uses standard shop air for easy operation.275.59FT/84M, Max Temp : 150 ℉, Max Pressure: 120 PSI.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Style | Industrial pumps |
| Product Dimensions | 8.6"L x 8"W x 12.3"H |
| Power Source | Air Powered |
| Item Weight | 16.5 Pounds |
| Maximum Flow Rate | 35 Gallons Per Minute |
| Maximum Lifting Height | 230 Feet |
| Manufacturer | Chasn |
| UPC | 722047766809 |
| Specific Uses For Product | Liquid delivery |
| Part Number | QBY4-25AL |
| Item Weight | 16.5 pounds |
| Item model number | QBY4-25AL |
| Size | QBY4-25AL |
| Item Package Quantity | 1 |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
## Product Details
- **Color:** Black
- **Material:** Aluminum
- **Style:** Industrial pumps
- **Manufacturer:** Chasn
## Images
## Frequently Bought Together
- Duda Energy HPpvc100-025ft 25' x 1" ID High Pressure Braided Clear Flexible PVC Tubing Heavy Duty UV Chemical Resistant Vinyl Hose Water Oil