brand: "jbl"
price: "€ 52.40"
in_stock: false
reviews_count: 5
url: https://www.desertcart.hr/products/556019220-jbl-stage3-9637hi-700w-6-x-9-15-2cm-x
store_origin: HR
region: Croatia
---
# 93dB Sensitivity 50Hz–20kHz Frequency Range 700W Peak Power JBL Stage3 9637HI-700W 6" X 9"(15.2Cm X 23Cm) Three Way Car Speaker Plus One Woofer Cone,Edge Driven Dome Tweeters,Vented Basket Frame Design,Delivers High Output and Deep Bass Peformance.,Black
**Brand:** jbl
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 🎶 Turn your drive into a live concert experience with JBL Stage3!
## Quick Answers
- **What is this?** JBL Stage3 9637HI-700W 6" X 9"(15.2Cm X 23Cm) Three Way Car Speaker Plus One Woofer Cone,Edge Driven Dome Tweeters,Vented Basket Frame Design,Delivers High Output and Deep Bass Peformance.,Black by jbl
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- jbl enthusiasts
## Why This Product
- Trusted jbl brand quality
## Key Features
- • **Powerful 700W Peak Output:** Feel every beat with robust sound that fills any vehicle.
## Overview
The JBL Stage3 9637HI is a 6x9 inch three-way car speaker system delivering up to 700 watts peak power and 75 watts RMS. Featuring a polypropylene woofer and PEI balanced dome tweeter, it offers a wide frequency response (50Hz–20kHz) and high sensitivity (93dB) for crisp highs and deep bass. Its vented basket frame ensures durability and sound clarity, making it a premium yet affordable upgrade for any car audio setup.
## Description
Review: Good product 👍
Review: excellent
## Features
- Peak Power : 700Watts, 75Watts RMS
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0C46N2PT3 |
| Additional Features | Frequency Response: 50Hz – 20kHz, Sensitivity : 93dB, Injection-molded polypropylene cone, Undergone Rigid Reliability Testing, JBL sonic signature sound with crisp, high-end frequencies, PEI Balanced dome tweeter |
| Antenna Location | For Cars |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Audio output mode | Stereo |
| Built-In Media | 2 x Speakers, 8 x Screws |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Car Audio System |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Protocol | aux |
| Connectivity Technology | Auxiliary |
| Control Method | Touch |
| Customer Reviews | 3.7 out of 5 stars 121 Reviews |
| Is Waterproof | false |
| Item Dimensions D x W x H | 10D x 10W x 10H millimeters |
| Item Type Name | CAR SPEAKERS |
| Item Weight | 2000 Grams |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Model Name | JBL_CarAudio |
| Model Number | JBL Stage3 9637FHI |
| Model name | JBL_CarAudio |
| Mounting Type | Stand Mount |
| Number of Audio Channels | 3.0 |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Speaker Maximum Output Power | 700 Watts |
| Speaker Size | 6 Inches |
| Speaker Type | Coaxial |
| Specific Uses For Product | in-car audio systems |
| Unit Count | 2 Kilograms |
| Wireless Technology | No Wireless Communication Technology |
| Woofer Diameter | 6 Inches |
## Product Details
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size, Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Good product 👍
*by A***D on 13 October 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ excellent
*by M***R on 28 April 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Cristal clear sound with punchy bass!
*by A***R on 18 September 2025*
## Frequently Bought Together
- JBL Stage3 9637HI - 700W 6" x 9" (15.2cm x 23cm) Three Way Car Speaker Plus One™ woofer Cone, Edge Driven Dome Tweeters, Vented Basket Frame Design, Delivers High Output and deep bass Peformance.