title: "8X SMCJ15CA-DC8 Diode: transil 1.5kW 16.7V 61.5A bidirectional DO214AB DC COMPON"
brand: "dc components"
price: "FREE"
in_stock: false
url: https://www.desertcart.hr/products/57017002-8x-smcj15ca-dc8-diode-transil-1-5kw-16-7v-61
store_origin: HR
region: Croatia
---
# 8X SMCJ15CA-DC8 Diode: transil 1.5kW 16.7V 61.5A bidirectional DO214AB DC COMPON
**Brand:** dc components
**Price:** FREE
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** 8X SMCJ15CA-DC8 Diode: transil 1.5kW 16.7V 61.5A bidirectional DO214AB DC COMPON by dc components
- **How much does it cost?** FREE with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- dc components enthusiasts
## Why This Product
- Trusted dc components brand quality
## Description
8 pieces set 8X SMCJ15CA-DC8 Diode: transil 1.5kW 16.7V 61.5A bidirectional DO214AB DC COMPONENTSManufacturer: DC COMPONENTS Type of diode: transil Power dissipation: 1.5kW Max. off-state voltage: 15V Breakdown voltage: 16.7V Max. forward impulse current: 61.5A Semiconductor structure: bidirectional Case: DO214AB Mounting: SMD Leakage current: 5µA
## Features
- Max. forward impulse current: 61.5A