title: "PECRON-P1000-II 1000W Portable and Intellegent Multifunction Power Generator"
brand: "pecron"
price: "€ 2532.01"
in_stock: false
category: "Electronics"
store_origin: HR
region: Croatia
---
# PECRON-P1000-II 1000W Portable and Intellegent Multifunction Power Generator
**Brand:** pecron
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** PECRON-P1000-II 1000W Portable and Intellegent Multifunction Power Generator by pecron
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- pecron enthusiasts
## Why This Product
- Trusted pecron brand quality
## Description
Model: P1000 -II Continuous output power: 1000W Peak output power: 2000W Output voltage: 220V/50HZ AC pure-sine wave or AC 110V/60HZ DC 12V10A 5V2A 24V20A Battery model: Lithium-ion18650-16P7S( 3.7V 2600mAh) Battery capacity: 25.9V 41.6AH Working life: 70%@1000cycle Charging time: 8 ~ 9 H(29.4V5A charger) 5 ~ 6 H(29.4V8Acharger) Charging voltage and current: DC10~40V 8A(wind, solar energy and car charger) Protection: Over-voltage, low-voltage, over temperature, overload ,AC short circuit protection and automatic recovery Working environment: -20&#x2103; ~ 60&#x2103; LED lighting: LED 1W Heat dispatch methods: Cooling fan Dimension(mm): 345*246*172(L*H*W) Weight(kg): 8.0
## Features
- ♦ 220V/50Hz pure-sine wave AC output(110V/60Hz)
- ♦ 12V/10A DC output,5V/2A- dual USB output12V/10A and 24V/20A DC output