brand: "northwest"
price: "€ 450.07"
---
# 7.5-hour built-in timer 13 customizable backlight colors 1500W max heat output 80-BL31-2001 Electric Fireplace-Wall Mounted with 13 Backlight Colors, Adjustable Heat and Remote Control-31 inch, 31", Black
**Brand:** northwest
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate your space with warmth and style—because your home deserves to glow!
## Quick Answers
- **What is this?** 80-BL31-2001 Electric Fireplace-Wall Mounted with 13 Backlight Colors, Adjustable Heat and Remote Control-31 inch, 31", Black by northwest
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- northwest enthusiasts
## Why This Product
- Trusted northwest brand quality
## Key Features
- • **Energy-Smart Heating:** Choose between 750W or 1500W to efficiently warm rooms up to 400 sq ft without wasting power.
## Overview
## Description
## Features
- PRODUCT DETAILS - Materials: Painted Alloy Steel and Tempered Glass. Dimensions: (L) 30.5" x (W) 5" x (H) 16.75"; Cord Length: 74". Includes: Remote Control, Mounting Hardware, and Acrylic Crystals. Color: Black.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Product Dimensions | 12.7 x 77.47 x 42.55 cm; 13.06 kg |
| Item Weight | 28.8 Pounds |
| Specific uses | Indoor |
| Form factor | wall_mounted |
| Finish types | Painted |
| Care instructions | Hand Wipe |
| Is assembly required | No |
| Number of pieces | 1 |
| Batteries required | No |
| Included components | Remote Control, Mounting Hardware, Acrylic Crystals |
## Product Details
- **Power source:** Corded Electric
- **Product dimensions:** 12.7D x 77.5W x 42.6H centimeters
- **Material:** Alloy Steel Glass
- **Finish type:** Painted
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color** options.
## Questions & Answers
**Q: Where is the heat vent located?**
A: At the top
**Q: Can I put this on my outside covered deck?**
A: Yes
A: Not certain. Have not experienced that issue.
A: This heater is very quiet 🤫 I love it.
## Frequently Bought Together
- PERLESMITH Tilting TV Wall Mount Bracket Low Profile for Most 23-60 inch LED LCD OLED, Plasma Flat Screen TVs with VESA 400x400mm Weight up to 115lbs, Fits 16" Wood Stud