price: "€ 535.45"
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0DHZMHKCV |
| Best Sellers Rank | #430,501 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #1,459 in Solar Panels |
| Brand Name | WERCHTAY |
| Connector Type | Solar Connector |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (30) |
| Efficiency | High Efficiency |
| Included Components | Werchtay 200 Watt 12 Volt Solar Panel |
| Item Dimensions L x W x H | 55.1"L x 30.3"W x 1.18"H |
| Item Type Name | solar panel |
| Manufacturer | WERCHTAY |
| Manufacturer Part Number | WERCHTAY1815 |
| Material Type | Aluminum, Monocrystalline Silicon, Tempered Glass |
| Maximum Power | 220 Watts |
| Maximum Voltage | 12 Volts |
| Model Number | QS1800 |
| Upper Temperature Rating | 85 Degrees Fahrenheit |
## Product Details
- **Brand:** WERCHTAY
- **Material:** Aluminum, Monocrystalline Silicon, Tempered Glass
- **Product Dimensions:** 55.1"L x 30.3"W x 1.18"H
## Images
## Frequently Bought Together
- 220W Solar Panel,27% High Efficiency Perovskite Solar Cells,10BB Hidden Busbar Technology,12V/24V for RV Camper Boat Caravan Off-Grid Use
- FLLYROWER 12V Lithium Battery 100AH With BMS and 16500 Deep Cycles 12V 100AH Lifepo4 Battery Grade A Cells for Marine Trolling Motor RV camping Solar Golf Cart Off-Grid