brand: "dupli-color"
price: "€ 66.17"
in_stock: true
reviews_count: 10
category: "Dupli Color"
store_origin: HR
region: Croatia
---
**Brand:** dupli-color
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🖤 Elevate your ride with shadow chrome that commands attention.
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- dupli-color enthusiasts
## Why This Product
- Trusted dupli-color brand quality
## Key Features
- • **Fast & Ready:** Touch dry in 30 minutes, handle in 1 hour—get back on the road faster.
## Overview
## Description
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003E2AC0E |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | #87,303 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #531 in Automotive Touchup Paint |
| Brand Name | Dupli-Color |
| Color | Shadow Chrome Black-out |
| Container Type | Can |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 476 Reviews |
| Finish Type | Brushed |
| Global Trade Identification Number | 00026916844910 |
| Included Components | Auto part, Automotive Accessories, Replacement and Performance parts |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Item Form | Aerosol |
| Item Type Name | Shadow Chrome Black-Out Kit (Black/Clear) Kit Aerosol |
| Item Volume | 11 Fluid Ounces |
| Item Weight | 1.95 Pounds |
| Manufacturer | Dupli-Color |
| Model Name | ESHD10007 |
| Model Number | ESHD10007 |
| Paint Type | Lacquer |
| Part Number | ESHD10007 |
| Size | 1 count (Pack of 1) |
| Special Feature | Chip Resistant |
| Special Features | Chip Resistant |
| Specific Uses For Product | Exterior |
| Surface Recommendation | Metal |
| UPC | 026916844910 002691684491 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Customer satisfaction guaranteed |
| Water Resistance Level | Water Repellent |
## Product Details
- **Finish Type:** Brushed
- **Paint Type:** Lacquer
- **Unit Count:** 1 Count
## Images
## Questions & Answers
**Q: How do I prevent getting paint on my tires when I paint the rims?**
**Q: Does this last?**
**Q: Should I put a clear coat over finished product if on a car**
**Q: Can two cans paint over 5pcs of 28inch wheels?**