title: "Coats Yarn E302B-672 Red Heart Super Saver Yarn-Spring Green"
brand: "red heart"
price: "€ 30.20"
in_stock: false
store_origin: HR
region: Croatia
---
# Coats Yarn E302B-672 Red Heart Super Saver Yarn-Spring Green
**Brand:** red heart
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Coats Yarn E302B-672 Red Heart Super Saver Yarn-Spring Green by red heart
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- red heart enthusiasts
## Why This Product
- Trusted red heart brand quality
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00MH5G2C6 |
| Best Sellers Rank | #232 in Arts, Crafts & Sewing ( See Top 100 in Arts, Crafts & Sewing ) #5 in Yarn |
| Brand Name | Red Heart |
| Color | Spring Green |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (29,471) |
| Global Trade Identification Number | 00073650849343 |
| Item Length | 744 Yards |
| Item Thickness | 6 Inches |
| Item Type Name | Red Heart Super Saver Jumbo Yarn - Claret |
| Item Weight | 0.88 Pounds |
| Manufacturer | Coats Yarn |
| Material Composition | 100% Acrylic |