brand: "hunter"
price: "€ 14.83"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Hunter"
store_origin: HR
region: Croatia
---
**Brand:** hunter
## Best For
- hunter enthusiasts
## Why This Product
- Trusted hunter brand quality
## Overview
The Hunter MP1000-90 Adjustable Sprinkler Nozzle features a versatile 90°–210° arc and an 8'–15' spray radius with built-in range reduction, enabling precise watering tailored to your lawn’s unique layout. Its MP Rotator technology delivers multiple slow, rotating streams that reduce water runoff and save up to 30% more water than traditional nozzles. The nozzle’s double-pop mechanism automatically clears debris, minimizing maintenance, while wind-resistant streams ensure even coverage in breezy conditions. Compatible with standard spray bodies, this durable, plastic nozzle operates optimally at 40 PSI, making it a top choice for efficient, sustainable lawn and garden irrigation.
## Description
## Features
- OPERATING SPECIFICATIONS: Recommended pressure 40 PSI, minimum radius achieved at 30 PSI.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B009STFOMI |
| Best Sellers Rank | #10,158 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #67 in Garden Hose Nozzles |
| Brand Name | Hunter |
| Connector Type | Barb |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (857) |
| Exterior Finish | Plastic |
| Global Trade Identification Number | 00611698159699 |
| Included Components | Nozzle |
| Inlet Connection Type | Barb |
| Item Dimensions | 0.9 x 0.9 x 2.5 inches |
| Item Type Name | MP Rotator |
| Manufacturer | Hunter Industries |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Pressure | 40 Pound per Square Inch |
| Model Number | Hunter_MP1000_90_210 |
| Number of Ports | 2 |
| Outlet Connection Size | 0.25 Inches |
| Outlet Connection Type | Barb |
| Size | 6-12 inches |
| Thread Size | 6-12 |
| UPC | 611698159699 |
| Unit Count | 1 Count |
| Valve Type | Nozzle |
## Product Details
- **Exterior Finish:** Plastic
- **Item dimensions L x W x H:** 0.9 x 0.9 x 2.5 inches
- **Material:** Plastic
- **Maximum Operating Pressure:** 40 Pound per Square Inch
- **Number of Ports:** 2
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Questions & Answers
A: You are right, these are finicky heads, but worth it for great water coverage. They are also great for clay soil!  Mine throw water the correct distance. BUT, and this is big, you must have clean water at a decent pressure. I also raised my sprinkler heads up about an inch to avoid the nozzle having to push through too much grass and dirt, which can also clog the head when returning into the ground. I couldn’t get maximum distance until I replaced the sprinkler bodies with a pressure sensitive body at 40psi on ALL the heads in that zone- with check valves. I used Hunter Pros04-PRS 40. Before changing the whole unit I blew out the lines to make sure there wasn’t debris clogging the water filter. I’m guessing I will need to do that every year.