๐ง Cut Like a Pro with STM040A10HP!
The STM040A10HP is a high-performance 4" diamond blade designed for cutting a variety of materials including granite, marble, stone, and concrete. With a 10mm segment height and a special vented core, this blade ensures efficient cooling and effective slurry removal, making it ideal for both dry and wet cutting applications.
| Style Name | Compact |
| Compatible Material | Marble, Stone |
| Material Type | Diamond |
M**C
Great Blade, impressed, good price.
A**R
Cut granite beautifully with cordless circular saw.
M**L
Good bang for your buck
Great blade for the price. Iโve paid more than 2 times as much for similar blades.
N**Z
Outstanding Quality & Value
J**.
Three Stars
Not the best concrete blade
C**R
KEEP A DUST MASK ON AND WEAR SAFETY GOGGLES!
Cuts 1/2" Solid Surface Countertop like a champ! [ HOWEVER, the resulting Dust makes you sneeze WHILE irritating the Eyes IF you're foolish enough to work without Safety Goggles like I did in my RUSH to "test" this blade. ]EXCEPTIONAL PRODUCT IN EVERY WAY!!!Reconsidered my initial Evaluation after getting Unacceptable Results while using my Battery-Powered MAKITA 5620 - 6.5 Inch Saw the results I achieved proved deficient.HOWEVER, SWITCHING TO A CORDED 7.5" SAW -- YIELDED A "PERFECTLY SMOOTH & UNBLEMISHED EDGE ON ENTIRE PIECE."