| ASIN | B0006NMUK4 |
| Antenna Location | Karaoke, Singing, Speech |
| Audible Noise | 30 Decibels |
| Best Sellers Rank | 28,785 in Musical Instruments & DJ ( See Top 100 in Musical Instruments & DJ ) 420 in Microphone Windscreens |
| Box Contents | Windscreen |
| Brand | Shure |
| Brand Name | Shure |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | PA System |
| Connectivity Technology | XLR |
| Connector Type | XLR |
| Connector type | XLR |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 2,511 Reviews |
| Enclosure Material | Foam |
| External Testing Certification | Nรบmero do CEST |
| Item Dimensions | 18.5 x 5.6 x 13.2 centimetres |
| Item Weight | 0.01 Kilograms |
| Manufacturer | Shure |
| Manufacturer Part Number | A58WS-BLK |
| Microphone Form Factor | Handheld |
| Model Name | A58WS-BLK |
| Model Number | A58WS-BLK |
| Model name | A58WS-BLK |
| Number of Channels | 1 |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Power Source | Corded Electric |
| Recommended uses for product | Karaoke, Singing, Speech |
| Signal-to-Noise Ratio | 30 dB |
| Special Feature | Microphone wind screen for SM58 and compatible |
| UPC | 042406112444 |
| Unit Count | 1.0 count |
J**S
Snug fit
P**B
Shure original - perfect fit
L**I
Works๐
Does its job ๐
S**H
Like a glove
I bought the A58WS-BLK with more of a mind to complete the package of my Shure beta 58A, with which I record audiobooks, than to address any issues, since the beta 58A has ample enough of a pop-shield to deal with any plosives, etc. Although there is no remarkable difference to observe between the spectrum plots for "with and without" the A58WS, I have the "impression" that the recorded sound is smoother and less pronounced for the "P" sounds that emanate from my lips, when reading words such as: propose, plan, perhaps, etc. In place, the A58WS looks good and is a neat fit.