The Behringer HPM1000-BK wired over-ear headphones deliver professional-grade audio with ultra-wide frequency response and high dynamic range, powered by high-resolution capsules. Designed in Germany, these lightweight headphones offer exceptional comfort with padded, adjustable headbands and oval ear cups that provide effective noise isolation. Equipped with a 3.5mm connector plus a 6.3mm adapter, they ensure versatile compatibility across smartphones, studio gear, and DJ equipment, making them a top choice for both professional monitoring and casual listening.
| ASIN | B07PR8H1HV |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | Music, Gaming |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Best Sellers Rank | #3,984 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #22 in DJ Headphones |
| Box Contents | 1 Behringer Studio Headphones, Black (HPM1000-BK) |
| Brand | Behringer |
| Brand Name | Behringer |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Control Method | Touch |
| Control Type | Voice Control |
| Controller Type | Touch |
| Customer Package Type | Protective Packaging |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 596 Reviews |
| Ear Placement | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Enclosure Material | Plastic |
| Form Factor | Over Ear |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00653341333032 |
| Headphone Form Factor | Over Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Impedance Unit of Measure | 32 Ohms |
| Importer Contact Information | Alphatec Audio Video Pvt Ltd |
| Is Autographed | No |
| Item Type Name | DJ Headphones |
| Item Weight Unit of Measure | 45.4 Grams |
| Manufacturer | Music group commercial BM LTD, Music group commercial BM LTD 17A Brunswick Street, Hamilton HM 10,Bermuda |
| Manufacturer Contact Information | Music group commercial BM LTD 17A Brunswick Street, Hamilton HM 10,Bermuda |