The MEAN WELL LRS-350-24 is a high-efficiency, single-output 350.4W power supply delivering 24V at 14.6A. Designed for industrial automation and electronic equipment, it features a switchable AC input range (90-132VAC or 180-264VAC), thermal-controlled fan for silent operation, and robust protections including short circuit, overload, and over temperature. Tested for surge resistance and vibration, it ensures long life and dependable performance in demanding environments, backed by a 3-year warranty.
| ASIN | B013ETVO12 |
| Best Sellers Rank | #38 in Computer Power Supplies |
| Brand | MEAN WELL |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Type | ATX |
| Connector Type Used on Cable | ATX |
| Cooling Method | Air |
| Current Rating | 14.6 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 1,021 Reviews |
| Form Factor | Enclosed |
| Item Dimensions | 8.46 x 1.18 x 4.53 inches |
| Item Type Name | 350.4W 24V 14.6A Single Output Switchable Power |
| Item Weight | 1.64 Pounds |
| Manufacturer | MEAN WELL |
| Maximum Input Voltage | 264 Volts (AC) |
| Mfr Part Number | LRS-350-24 |
| Minimum Input Voltage | 90 Volts |
| Model Number | LRS-350-24 |
| Number of Fans | 1 |
| Output Wattage | 350 Watts |
| Power Supply Design | Non-Modular |
| System Bus Connector Type | ATX |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Upper Temperature Rating | 70 Degrees Celsius |
| Wattage | 350 watts |
M**C
Mean Well is the only brand I trust
J**N
Good Power
Good quality power supply. No issues
R**X
The Sound of Silence (at idle)
I**S
Recomended seller
Shipped fast! Functional item! Should take better care of packaging though....
A**N
Great replacement power supply
I have an Auria 27" 1440P monitor whose power supply died, a common issue with these monitors. Instead of buying an expensive replacement that's the same cheap junk, I opted to buy something a little more industrial / high quality which actually cost less. This unit worked out nicely. The original power supply was a 24V DC 6 amp unit, so power draw should be 140 watts or so max. I chose this 350W power supply because I figured I'd rather go overkill, and my thought was drawing 50% power (probably much less) would keep the fan quiet or not coming on at all. That was a reasonable assumption but doesn't quite work out in practice. For the first 5-10 minutes of use, the fan simply doesn't run. If you leave the monitor on long enough, it will kick on which is mildly annoying in a quiet room. Fortunately I have 4 kids, so there's always noise in my house, so it fades into background noise and doesn't bother me. I've touched the case when the fan comes on, and it's cool as a cucumber. I suspect I could disconnect the fan entirely and the unit would run plenty cool enough for the power I'm drawing from it. But I just leave it be, as this is a secondary monitor for my PC that I don't use much. I've used Mean Well power supplies in more industrial/commercial settings-- I worked for a pipe organ builder where I used to purchase them-- in that application, it takes 15V DC anywhere from 30-150+ amp and the Mean Well switching power supplies were top notch-- lot of bang for the buck, and I never had to replace one prematurely.
A**R
Great power supply you can't go wrong here
M**L
Appear to be genuine, likely from resellers
C**L
This is a GREAT power supply
I had purchased some lower-cost generic Chinese power supplies. THey worked OK, until they didn't. They failed because the NTC thermistor had a lower current rating than the fuse, so the NTC thermistor failed. Not exactly great design. Furthermore, the lower-cost supply left out the overcurrent protection circuitry, so the power supply would happily run along exceeding its rating, until it failed. I bought the Mean Well supply for a price premium. And it was definitely worth it. Properly-sized NTC. And active overcurrent protection. When I put the power supply in my circuit, it shut down because I was asking for more than the rated current. This allowed me to troubleshoot my system and find out where things had failed. Much better than the cheaper power supply. The workmanship on this supply is head and shoulders above the workmanship on the generic supply, as well. And to top it off, this supply is smaller. When I needed a new 12V 350W power supply, I didn't even waste my time looking at any of the cheap ones. I just went right for the Mean Well, and I'm glad I did. For me, the extra money is well spent. I strongly recommend the Mean Well over the generic power supplies.