The ORION HCCA1500.2 is a high-performance 2-channel Class A/B amplifier delivering 1500W RMS with advanced MOSFET power supply and fault protection. Featuring flexible low/high pass crossovers and bass boost, it offers precise sound tuning and stable operation down to 1 ohm. Housed in a rugged die-cast aluminum chassis with illuminated branding, this Korean-made amp is engineered for extreme power and reliability, perfect for audiophiles and SPL enthusiasts aiming to dominate the streets.
| ASIN | B00V3J1SIU |
| Best Sellers Rank | #134,453 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #276 in Car Mono Amplifiers |
| Brand | ORION |
| Color | HCCA1500.2 |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (259) |
| Date First Available | March 23, 2015 |
| Department | car amplifier |
| Global Trade Identification Number | 00818550010635 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 20 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 11.7 x 16.6 x 2.8 inches |
| Item model number | HCCA1500.2 |
| Manufacturer | ORION |
| Material | Electronic Components |
| Maximum Supply Voltage | 16 Volts |
| Mounting Type | Freestanding |
| Number of Channels | 2 |
| Other display features | Wireless |
| Output Power | 1500 Watts |
| Package Type Name | carton |
| Product Dimensions | 11.7 x 16.6 x 2.8 inches |
| Specification Met | FCC |
| UPC | 818550010635 |
| Voltage | 12 Volts |
| Whats in the box | Amplifier |
A**O
Pure Power.
C**L
BEAST!!! Way more than I had hoped for
I must say this is the 2nd Orion Amplifier I have purchased, The first being an OrionXtr2500.1Dz which was a gift from my wife. I decided for once in my life I wanted an amplifier for my mids & highs that could handle the amount of speakers I usually have installed. I usually have anywhere from 4 pairs to 6 (pairs) of 6.5" and 6x9" speakers. All my amps in the past would have a hard time giving the power needed and I would usually end up with a wiring frenzy to keep the amp at a sustainable impedance. This amp. The Orion HCCA 1500.4 has outdone itself, seriously. I have 10 6.5" speakers in my vehicle along with 6 12" subwoofers. Its hard to keep your vocals loud enough to hear with that many Subs. The Orion HCCA1500.4 has my system sooo loud I've had people run from my vehicle. Hand to god. The amplifier has barely gotten even warm to the touch after playing for hours straight. I went ahead and installed 2 12v fans to help keep my subwoofer amps cool and with those 2 little fans added on the other side of the vehicle from where the Orion is, that amp stays Ice cold all day long. And it can be used for subs as well putting out great clean Rms power across all channels. 4ohm- 4 x 250w Rms, 2ohm- 4 x375w Rms, 4ohm bridged- 2 x 750w Rms. That's 375 watts per channel Rms by 4 channels. Or 750 watts Rms per channel for 2 channels. Awesome amp. Hands down.
R**Y
Amps
This item came with no issues
R**R
Disappointing
J**N
Orion is amazing.
I bought this to replace my Taramps Smart 3k. This amplifier is so much more powerful. With 3-0gauge power/ground inputs. I'm running at 3k @ 1 Ohm. It can do twice its power rating at .5 Ohms. Lithium Headway Bank and 300 Amp alternator. This thing uses a lot of power. Can't wait to meter it tomorrow. I was doing a 144.38 on the smart 3k. I will also be adding a second orion hcca 122 soon. I will update.