The Mean Well LRS-150-12 is a robust 150W single output switchable power supply, delivering a steady 12VDC at 12.5A. With versatile input voltage options and built-in protections, it ensures safety and efficiency, making it ideal for various applications.
| ASIN | B07WNDHNFN |
| Best Sellers Rank | #456 in Computer Power Supplies |
| Brand Name | MEAN WELL |
| Current Rating | 12.5 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (40) |
| Item Dimensions D x W x H | 1.19"D x 3.82"W x 6.26"H |
| Item Weight | 0.42 Kilograms |
| Manufacturer | MEAN WELL ENTERPRISES CO., LTD. |
| Model | LRS-150-12 |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Part Number | LRS-150-12 |
| Power Source | Corded Electric |
| Specification Met | RoHS |
D**S
Size, performance
W**E
Power 9 CC security cameras
Good power supply at good price
R**L
Compact power supply.
Works great for powering 12 volt tv when not in RV
A**.
Best power supply
This manufacture is the BEST!!!
S**E
Worked Perfectly
D**N
Blew up.
K**S
Doh! Factory set for 240V
Got one, tried it, didn't work, ordered a replacement, _THEN_ I noticed the label pointing to the 120V/240V input switch, which was set to 240V. I'm so used to autoranging supplies that it's hard to imagine in this century that you need to move a switch, but you do. Other than that, seems fine, and I'll be putting it back in service RSN.
A**Y
Cool and quiet with ~80W load