The BOSCHGsb 180-Li Professional 18V Cordless Combi is a lightweight, durable power drill featuring 18V lithium-ion batteries with 1.5Ah capacity, variable speed control, and robust housing. It includes a comprehensive 23-piece bit set and is designed for easy maintenance with changeable carbon brushes, making it the perfect reliable tool for professionals and DIY enthusiasts alike.
| ASIN | B07NDXM2SJ |
| ASIN | B07NDXM2SJ |
| Additional Features | Variable Speed |
| Amperage | 1.5 Amps |
| Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Battery Capacity | 1.5 Amp Hours |
| Best Sellers Rank | #39,122 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #157 in Power Drills |
| Brand Name | BOSCH |
| Color | Multicolour |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (160) |
| Date First Available | 6 February 2019 |
| Drill Type | Combination Drill |
| Drilling Capacity Metal | 10 Millimeters |
| Drilling Capacity Wood | 13 Millimeters |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 34.6L x 10.2W x 28.6H centimeters |
| Item Type Name | Bosch Cordless 18V Impact Drill |