| ASIN | B089Z9B149 |
| Additional Features | Water Dispenser |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Best Sellers Rank | #8,631 in Appliances ( See Top 100 in Appliances ) #1,597 in Refrigerators |
| Brand | Bosch |
| Brand Name | Bosch |
| Capacity | 20.5 Cubic Feet |
| Color | Stainless |
| Compressor Type | reciprocating |
| Configuration | Full-Sized Freezer-on-Bottom |
| Cooling Method | Compressor |
| Customer Reviews | 1.0 out of 5 stars 1 Review |
| Defrost System Type | Automatic |
| Depth With Door Open Maximum | 35.63 Inches |
| Door Material Type | Stainless Steel |
| Finish Types | Chrome |
| Form Factor | French Door |
| Has Convertible Freezer | No |
| Included Components | User Manual |
| Installation Type | Counter-Depth |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | Yes |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions D x W x H | 72"D x 36"W x 29"H |
| Item Weight | 350 Pounds |
| Lock Type | Electronic |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer Part Number | B36CL81ENG |
| Model Number | B36CL81ENG |
| Number Of Racks | 4 |
| Number Of Shelves | 4 |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Sections | 4 |
| Pattern | Solid |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Product Dimensions | 72"D x 36"W x 29"H |
| Refrigerant | R-600A |
| Refrigerator Net Capacity | 20.5 Cubic Feet |
| Series Number | 800 |
| Size | 72" x 36" x 25" |