The Makermotor PN01007-38 is a compact, metal 12V DC gear motor featuring a 3/8" D-shaped shaft, delivering 6 N-m torque at a steady 50 RPM. Designed for easy mounting with M6 screw holes, it offers reversible operation ideal for precision control in professional and DIY applications.
| ASIN | B01N8YDOC9 |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 400,928 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 276 in Construction Machinery |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (201) |
| Date First Available | 11 Nov. 2016 |
| Horsepower | 60 Watts |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.18 kg |
| Item model number | PN01007-38 |
| Manufacturer | Makermotor |
| Material | Metal |
| Part Number | PN01007-38 |
| Product Dimensions | 13.97 x 13.97 x 3.05 cm; 1.18 kg |
| Special Features | 3/8" Shaft with A Flat (D Shaft), 50 RPM, Rated Load: 60 Watts, Rated Torque: 6 N-m (4.4 ft-lb), Rated Voltage: 13.5 VDC |