The TP-Link TL-SF1006P is a compact 6-port 10/100Mbps desktop switch featuring 4 PoE+ ports delivering up to 67W total power. It supports extended data and power transmission up to 250 meters, priority mode for critical ports, and offers plug-and-play ease with a durable metal design and shielded ports. Ideal for professional environments needing reliable, efficient network and power delivery.
| ASIN | B08DP22ZRM |
| Best Sellers Rank | #16,413 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #98 in Network Switches |
| Brand | TP-Link |
| Built-In Media | Power adapter, mounting hardware |
| Case Material Type | Metal |
| Color | Black |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Desktop |
| Current Rating | 1 Amps |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 232 Reviews |
| Data Transfer Rate | 100 Megabits Per Second |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Global Trade Identification Number | 06935364030933 |
| Included components | Power adapter, mounting hardware |
| Interface | RJ45 |
| Item Dimensions L x W x H | 20L x 15W x 15H centimeters |
| Item Weight | 320 Grams |
| Lower Temperature Rating | 1 Degrees Celsius |
| Manufacturer | TP-LINK - NETWORKING |
| Maximum Power | 120 Watts |
| Mfr Part Number | TL-SF1006P |
| Model Number | TL-SF1006P |
| Number of Ports | 6 |
| Number of ports | 6 |
| Platform | Linux, Mac OS X, Windows |
| Product dimensions | 20L x 15W x 15H centimeters |