| ASIN | B0971WNNRM |
| Audio Encoding | Windows Media Audio (WMA) |
| Audio Output Mode | Mono, Stereo |
| Audio Output Type | Speakers |
| Best Sellers Rank | #68,191 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #968 in Car Audio Receivers |
| Brand | Sony |
| Built-In Media | Bluetooth Microphone, Power/speaker harness |
| Compatible Devices | Smartphone, Speaker |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI , USB |
| Connector Type | HDMI |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Android |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 96 Reviews |
| Format | WMA |
| Item Dimensions D x W x H | 9.02"D x 9.96"W x 5.35"H |
| Item Type Name | XAV-AX8100 |
| Item Weight | 16 ounces |
| Manufacturer | Sony |
| Mfr Part Number | XAV-AX8100 |
| Model Number | XAV-AX8100 |
| Number of Channels | 5 |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen |
| Output Power | 55 Watts |
| Output Wattage | 55 Watts |
| Special Feature | Touchscreen |
| Supported Internet Services | SiriusXM |
| Surround Sound Channel Configuration | 5.1 |
| Total HDMI Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| UPC | 027242922211 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Video Encoding | H.264, H.265/HEVC, MPEG-4 |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wattage | 55 watts |
| Wireless Technology | AM/FM, Bluetooth |
J**.
If you want no bugs go wired.
Amazing headunit. No bugs since it's wired. And puts put decent sounds to the Kicker DS 6.5" in my 2006 CRV. Very fast interface since it's wired. But the system settings need alittle updating.