| ASIN | B0921BFT65 |
| Best Sellers Rank | #143,427 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #274 in Single Bowl Kitchen Sinks |
| Brand Name | DELTA |
| Color | Silver |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (309) |
| Drain Type | Grid |
| Finish Types | Satin |
| Installation Type | Undermount |
| Item Dimensions D x W x H | 19"D x 32"W x 9.5"H |
| Manufacturer | Delta Faucet Company |
| Manufacturer Part Number | 95B932-32S-SS |
| Manufacturer Warranty Description | Limited Lifetime |
| Material Type | Stainless Steel |
| Model Number | 95B932-32S-SS |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Shape | Rectangular |
| Size | 32-in |
| Style | Undermount |
| UPC | 195205999065 |
| Unit Count | 1.0 Count |
J**E
This is the sink youโre looking for.
R**L
Amazing Sink & Decent Accessories
K**Y
Great purchase
B**R
Top-Tier sink
The absolute best investment ever. DELTA is a top-tier product in this space, and this design has rock solid 16ga SS, perfect fit, Great drain placement and slope, padded, and the accessories for the "workspace" are PERFECT! I paired it with a 26" KRAUS Pro Boom faucet; and the sink holds it up no stress at all. The 9.5" depth is perfect for the powerful KRAUS ... aka no blowback in spray. I added the glass cleaner which completed the utility of item.