The Pentair Pentek RFFE20-BB is a 20-inch whole house radial flow iron reduction cartridge designed to filter up to 3 PPM of dissolved iron, eliminating metallic taste and preventing rust stains. Compatible with all 20" Big Blue housings, itโs ideal for well water systems and requires replacement every 3 months for a family of four. NSF-certified and crafted with manganese activated zeolite, it ensures superior water quality and appliance protection throughout your home.
| ASIN | B0025PPF76 |
| Best Sellers Rank | #41,971 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #296 in Replacement Under-Sink Water Filters |
| Brand Name | Pentek |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (552) |
| External Testing Certification | NSF |
| Global Trade Identification Number | 00051678263037 |
| Item Dimensions D x W x H | 4.5"D x 20"W x 4.5"H |
| Item Type Name | 20-Inch, Whole House Radial Flow Iron Reduction Replacement Cartridge, 20" x 4.5" |
| Item Weight | 3.08 Kilograms |
| Manufacturer | Pentair Industries |
| Manufacturer Part Number | 155263-43 |
| Material Type | Manganese Activated Zeolite |
| Model Number | RFFE20-BB |
| Number of Items | 1 |
| Product Benefits | Removes Impurities |
| Set Name | Single |
| Unit Count | 1.0 Count |
D**N
Safe packaging
F**D
It's actually removing iron from the water.
Like others, I have the iSpring system. The filters from iSpring should last a year. They never really did a great job at removing iron. They were better than nothing, but I was still getting iron stains in my toilets. I had to use iron out every 2 weeks to remove the stains. I decided to give Pentair a try since their pool products are good. Well I put this filter (along with carbon and sediment) in my iSpring housings on Dec. 30th. It's now January 23 and no visible iron stains in the toilet. Definitely worth the slightly higher price and they fit the iSpring blue 20" housings with no issue.
H**F
Whole house water filtration system.
I just finished installing a complete whole house water filtration system. I used only pentek filters and housings. I'm very happy with the performance of my system and how well it all went together. Here's a breakdown of the all the components I used in my system. I went to great length researching what works and found it wasn't easy going thru each pentek filter and it's function. The goal was to reduce some sediment, iron deposits from old iron pipes and remove any chemical taste. The water tastes great now and is crystal clear. Components: -Pentek Big Blue 20" Filter Housings -Housing Bracket for Big blue 10" and 20" filter Filters IN ORDER: 1-Pentek DGD-2501-20 Spun Polypropylene Filter 20 micron dual stage to 1 micron. 2-Pentek 155263, RFFE20-BB Radial Flow Iron Removing Filter 3-Pentek RFCC-BB Carbon Filter you can add another Filter after the Carbon for media if you want. Not necessary but is an option or run 2 sediment filters in beginning of the system. -Various copper pipes and PVC pipes to build the system. I highly recommend a bypass valve and a way to shut off the water to your filters if you need to change them without losing water pressure to the house. -I experienced nearly 0 PSI drop thru the 3 filters and no noticeable change in flow rate.
C**R
Removes iron
Promised up to 3 ppm iron removal. Test strips showed a bit above 0.3 ppm before putting in this filter. Afterwards below 0.3 perhaps at 0.