The Skar Audio EVL-1X65D4-V-LP is a 6.5-inch low-profile car subwoofer enclosure delivering up to 400 watts max power. Engineered with a slot port design and built from high-strength 5/8" MDF, it offers loud, deep bass in a compact 5.25" depth enclosure. Pre-wired for a 2-ohm load, it fits perfectly in tight vehicle spaces while featuring a premium black carpet finish and protective grille for durability and style.
| ASIN | B083WKKRZZ |
| Additional Features | Slot Port Design |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | For Surround Sound Systems |
| Audio Driver Size | 6.5 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Battery Average Life | 16 Hours |
| Brand | Skar Audio |
| Built-In Media | Skar Audio Decal, Skar Audio EVL-1X65D4-V-LP 6.5" 400 Watt Low Profile Slot Port Loaded Car Subwoofer Enclosure |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Car Stereo/Head Unit, Smartphone, Tablet |
| Compatible with Vehicle Type | Car, Truck |
| Connectivity Protocol | Wired |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Corded electric |
| Customer Package Type | Standard |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,706) |
| Enclosure Material | MDF, Carpet |
| Frequency Response | 56 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00810028810495 |
| Impedance | 2 Ohms |
| Is Waterproof | False |
| Item Dimensions D x W x H | 25.1D x 36.2W x 13.3H centimeters |