The PRV AUDIO 6MR250B-4 Slim Midrange speakers deliver professional-grade 250W power in a compact 6.5" design with an ultra-shallow 2.14" mounting depth. Featuring a precision-machined aluminum bullet phase plug for superior cooling and sound dispersion, these 4-ohm coaxial speakers are engineered specifically for shallow car doors. The exclusive package includes two speakers and a unique lanyard, making it the perfect upgrade for millennials seeking high-efficiency, loud, and clear midrange audio from their stock car speaker locations.
| ASIN | B09MG8X7DB |
| Additional Features | Midrange Bullet Speaker |
| Audio Driver Size | 6.5 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #16,733 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #9 in Car Component Speakers |
| Brand | PRV AUDIO |
| Built-In Media | 2 Speakers 6MR250B-4 SLIM |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, MP3 Player, Laptop, Desktop, Television |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Protocol | aux, RCA |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Voice control |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (455) |
| Enclosure Material | Stamped Steel, Copper Clad Aluminum Wire |
| Frequency Response | 8000 Hz |
| Impedance | 4 Ohms |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 2.38"D x 6.5"W x 6.5"H |
| Item Weight | 8.25 Pounds |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | PRV AUDIO |
| Model Name | PAIR 6MR250B-4 SLIM |
| Model Number | PAIR 6MR250B-4 SLIM |
| Mounting Type | Car Mount |
| Number Of Circuits | 1 |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Items | 2 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Processor Count | 1 |
| Series Number | 6 |
| Signal-to-Noise Ratio | 93.5 dB |
| Speaker Maximum Output Power | 250 Watts |
| Speaker Size | 6.5 Inches |
| Speaker Type | Coaxial |
| Specific Uses For Product | playing music in a car |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Diameter | 6.5 Inches |
| UPC | 810075520378 |
| Unit Count | 2 Count |
| Warranty Description | Limited Warranty |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Woofer Diameter | 152 Millimeters |
E**O
Loudest Budget Speakers
S**E
Efficient and clear
Works great in my street glider.
A**N
Goodbsounds.
The speakers work well for me. The sound good.
O**R
Fit perfectly ๐ quality sound
These are great! Fit my slim door panel and sound loud and clear! Highly recommend
J**.
They are great
I had the 4" upgraded to the 6" it sound beautiful