| ASIN | B09P8VQ67G |
| Best Sellers Rank | #2,622 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #21 in Replacement Under-Sink Water Filters |
| Brand Name | Bluevua |
| Compatible Water Purifier Models | Bluevua RO100ROPOT |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (1,051) |
| External Testing Certification | SGS |
| Item Dimensions D x W x H | 2.4"D x 2.4"W x 11.78"H |
| Item Weight | 7.2 ounces |
| Manufacturer | JSK |
| Manufacturer Part Number | 100GPD-ROPOT |
| Material Type | Polypropylene (PP) |
| Model Number | RO100ROPOT |
| Number of Items | 1 |
| Product Benefits | Reduces TDS |
| Set Name | RO100ROPOT |
| UPC | 631978847481 |
| Unit Count | 1 Count |
K**T
Finally, Water That Tastes Great! Excellent Filter
W**E
Best water filter
J**M
Best Reverse Osmosis Machine Ever
P**R
Works Good :)
Works as it should. No problems so far. I am satisfied with the CTO Filter.
D**4
Great filters, great tasting water & very cost effective!
A**R
Correct filters
R**P
Needs changing more often then they recommend/say
J**Y
Works
P**Y
M**3
I bought a KFlow R.O.Pot a few years ago and have been searching for replacement filters since. These are the only filters on sale it seems so are a Godsend! The previous filters have been in the machine for over 5 years but still seemed to work OK, giving me a reading of 16ppm as compared to over 150ppm for tap water. After finding that one of the new filters wasn't working (the last one so not so important) I had to use the old one, but still the water quality went down to a mere 3ppm. The seller has offered a discount for the non working filter so all is good.