The beyond by BLACK+DECKER GL350L-B1 is a lightweight, corded string trimmer featuring a powerful 350W motor and a 25cm cutting width. With a rapid 12000 RPM line speed and a 2.87m cable, it offers efficient, comfortable trimming for small gardens and light weed maintenance. Its dual-handed ergonomic design ensures balance and control, making it a top choice for millennial professionals seeking quick, reliable garden care.
| ASIN | B09WYLH239 |
| Best Sellers Rank | #10,099 in Garden & Outdoors ( See Top 100 in Garden & Outdoors ) #21 in String Trimmers |
| Brand | beyond |
| Colour | Orange |
| Country of Publication | China |
| Customer Reviews | 3.5 out of 5 stars 992 Reviews |
| Cutting Width | 25 Centimeters |
| Is Assembly Required? | No |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions L x W | 80L x 20W Centimeters |
| Item Type Name | String Trimmer |
| Item Weight | 2300 Grams |
| Manufacturer Part Number | GL350L-B1 |
| Model Number | GL350L-B1 |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 80L x 20W Centimeters |
| Recommended Uses For Product | Brush Cutting, Trimming |
| Size | Pack of 1 |
| Speed | 13000 RPM |
| Style | beyond by BLACK+DECKER GL350L-B1 350W Corded String Trimmer |
| Unit Count | 1 Count |
C**R
Completely satisfied, very good buy.
S**B
Good for Domestic use
It is good, light weight, can be used for domestic use. Price looks okay since it is branded. I started using it. It does great job. The spool is very delicate. The supplied spool string finished very fast. I searched whole market, 1.65mm string not available at all. Thus, I had to order online. I have also ordered additional Black and Decker spool for this machine thinking that one day, they will stop spare parts supply. Undoubtedly, you can buy for domestic use.
V**.
Cheating
V**H
Good trimmer with bad engineering and customer usability. (Overall good), not bad
My second year of use: Machine is running without any issue. Only trim line am changing. Very useful. I use only during raining season, Jun to September to clean the garden and near compund. ------------------------------------------ REview after month of usage: Pro: 1) Small plants and grass cuts well 2) Weight is OK, easily lifted and movable. 3) Cuts well with 1.6mm string. cant use with 3mm string. 4) Currently am using without the guard, due to the size of the nylon trimmer line I need more, to cover bigger diameter area when rotating. this makes the grass pieces hits my leg and irritates. 5) Am using 2mm trimmer line, as the 1.6mm suggested is very delicate. Cons: 3) Lot of smokes coming from motor 4) Complete set made of plastic, atleast head where grass cutting point could have been metal, this makes like cheap 2nd grade chinese product. 5) Not usables for long hours run. Only for small area. Thickly grown vine type grass cuts with difficulty. 6) You need to purchase extra least 15-20m wire extension to move around garden. they could have offered with this machine (with additional price). 7) No blade supported only nylon to be used. And nylon string is very delicate provided 8) Angle of the cutter is not suitable to cut at ground level, it keeps 3-5cm height of weed plants stem. 9) Diameter of the cutting string is small, hence need lot of time to cover even 10X10ft area. 10) It has fixed trimmer head. If there is a movement, then it would be a good trimmer to cut the grass at grould level, with current set up, you need to move remove the protection guard and turn the whole machine to according to your requirement is tedious job. 11) Make the protection guard wider, by 5-6 inch bigger. There is a blade in guard, which desides the length of the expternally projected nylon trimmer line, if you keep longer than guard size, it will cut to small to the existing guard size. but this size cover less area and cant reach ground level