The AirDog R3SBD100 Raptor Lift Pump is a high-performance, factory replacement fuel pump designed specifically for 1998.5-2002 Dodge Cummins trucks. Offering a robust 100 gallons per hour flow rate and 17 PSI pressure, it directly replaces the unreliable factory pump with a durable, machined metal body. Installation fits the original block mount and uses factory connections, providing a cost-effective, plug-and-play upgrade that restores engine power and fuel delivery reliability.
| ASIN | B005UHB6OM |
| Auto Part Position | Rear |
| Automotive Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Best Sellers Rank | #196,465 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #952 in Automotive Replacement Electric Fuel Pumps |
| Body Material | Metal |
| Brand | AirDog |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (269) |
| Date First Available | October 10, 2011 |
| Exterior | Machined |
| Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Gas Type | Diesel |
| Global Trade Identification Number | 00813094016006 |
| Inlet Connection Type | Same as factory fuel pump's inlet connection type |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 7.3 pounds |
| Item model number | R3SBD100 |
| Manufacturer | AirDog / Diesel Rx |
| Manufacturer Part Number | R3SBD100 |
| Material | Metal |
| Model | R3SBD100 |
| Mounting Type | block mounted |
| OEM Part Number | R3SBD100 |
| Operation Mode | Mechanical |
| Outlet Connection Size | 0.5 Inches |
| Outlet Connection Type | Barb |
| Product Grade | Replacement Part |
| Specification Met | OE |
| Style | Gerotor |
| UPC | 813094016006 |
| Vehicle Service Type | Truck |
A**R
BETTER THAN FACTORY NEW, and cheaper.
D**E
Provided 17 PSI to the VP44 Right Out of the Box
M**E
Definite improvement over old pump, install was tight but do-able.
G**!
Delivers the fuel!👍🏼🇺🇸
I**B
Was 14psi when new, now 0psi
I already had a Carter stock lift pump moved to the fuel tank position with a Vulcan reposition kit as a pusher pump rather than a puller lift pump. But OEM Carter pumps don’t last very long as it was my 3rd or 4th lift pump in 200,000 miles. So I decided to buy the AirDog and put it in the same place that I had the Carter. It was very easy to install and I just had to adapt the larger diameter fuel line that came with the Airdog pump to the slightly smaller diameter fuel line that was in my relocation kit for the Carter. My 2000 Dodge diesel started right up and immediately went to 15psi on my gauge and dropped to only 14psi when I floored it. Now goes to 0psi when barely pushing accelerator, the only time it’s at 14psi is it at idle. Edit: December 22, 2025. The pump has completely failed after buying it September 2022. Although it lasted longer than the Carters of which I’ve been through four in 200,000 miles it should’ve lasted longer than three years.. I’m going to buy another one but not from Amazon.