E-T-A Circuit Protection and Control 2-5700-IG1-P10-DD-15A , Circuit Breaker; Therm; Push; Cur-Rtg 15A; Panel; 1 Pole; Vol-Rtg 250/28VAC/VDC: Electronic Components: desertcart.com: Tools & Home Improvement Review: GOOD - GOOD PRODUCT Review: No test… - I’m sorry but you should be able to test the trip system by pushing the button down which should trip it. Have ordered three. None do this? Have three older ones on my boat that work fine when I test them. They are the exact same switch. Will send this one back also and not order anymore. New and improved junk ? If you cannot check to be just a breaker switch is working properly then is a hazard. If it is not working properly then what is the purpose of installing it to “protect” your expensive electronics?
| ASIN | B00DEDC828 |
| Best Sellers Rank | #289,094 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #70 in Thermal Circuit Breakers |