The McAlpine ST90CPB-S-HP2 is a premium chrome plated brass shower trap waste featuring a 90mm high flow capacity and a removable 113mm flange for effortless cleaning. Engineered for durability and easy maintenance, it fits standard shower trays perfectly while offering a secure, child-safe design that blends functionality with modern aesthetics.
| ASIN | B00ZG7ASEU |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 222,420 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 553 in Traps |
| Colour | Chrome/White |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (207) |
| Date First Available | 11 Jun. 2015 |
| Included Components | gully; fittings |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 710 g |
| Item model number | ST90CPB-S-HP2 |
| Manufacturer | McAlpine |
| Measurement System | Metric |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | ST90CPB-S-HP2 |
| Product Dimensions | 23 x 22 x 13 cm; 710 g |
U**E
solid and has removal wiper - grating is solid chrome plated brass and will not mark easily
J**E
Great flush fit
C**N
price
excellent quality
M**Y
Expensive, but clearly high quality and worth the cost
G**E
McAlpine plumbing products are consistently the best
Always use McAlpine products because they are well made, fit together nicely, have colour-coding (i.e. 40mm have red inserts / 32mm have blue inserts) and feel solid. This was to replace a cheap 'free with purchase' 90mm shower trap that came with the tray. When held up to the sun, you could see through the 'free' product. The McAlpine one has much thicker and more durable plastic. Once fitted it looks good and the metal grating is smooth, level and well made/solid. There have been no flow problems with the trap that copes well with a power shower and has been used for a few months so far.