The 3DPKT200 is a premium polyimide (Kapton) tape designed for professional 3D printing and industrial applications. Measuring a super-wide 200mm and extending 30 meters per roll, it offers heat resistance and clean removal, making it ideal for heated build surfaces, electrical insulation, and precision masking. Trusted by pros for durability and coverage, itโs your go-to tape for efficient, high-quality production.
| ASIN | B00I77R9CA |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 456,106 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 1,441 in Masking Tape |
| Colour | Brown |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (23) |
| Date First Available | 2 Feb. 2014 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 510 g |
| Item model number | 3DPKT200 |
| Manufacturer | 3D Prima |
| Material | Polyimide |
| Measurement System | Metric |
| Package Dimensions | 21.2 x 11.4 x 9.8 cm; 510 g |
| Part number | 3DPKT200 |
| Size | 200mm x 30m |
K**A
It is what it is and does exactly what it is supposed to !
Its Kapton tape, and it's 200mm wide ! Purchased to line my printing bed when I want a gloss finish rather than matt finish on the underside of my parts (not very often). It's an absolute pain to remove once it has been heated above 100C as it tears up all over the place, but that is the nature of the beast and is completely normal. If you're looking for 200mm wide kapton tape, I would highly recommend this product !