The Skar Audio RP-800.1DM is a high-performance, marine-grade Class D monoblock amplifier delivering 800W RMS at 1 ohm and peak power up to 1200W. Fully marinized with waterproof coatings and rust-proof paint, itโs built to withstand harsh marine environments. Featuring a bass EQ switch with +6/+12dB boost, 4-way protection circuitry, and remote subwoofer level control, this amp offers powerful, reliable, and customizable bass for boats and UTVs.
| ASIN | B0747ZHK7D |
| Best Sellers Rank | #5,284 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #2 in Marine Amplifiers |
| Brand | Skar Audio |
| Built-In Media | Skar Audio RP-800.1DM Marine Monoblock Amplifier, 800W |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 848 Reviews |
| Item Type Name | Marine Amplifier |
| Item Weight | 7.3 Pounds |
| Manufacturer | Skar Audio |
| Mfr Part Number | RP-800.1DM |
| Model Number | RP-800.1DM |
| Warranty Description | 2 year limited warranty |
C**S
Looks great, easy set up, loved the white, worth the money.
E**L
Have used over a year, this amp is a beast.
I added this amplifier to my boat to drive a Kicker 10" subwoofer tube. It's integrated in to the rest of my system and worked great out of the box. If plugging in with multiple amps, I do recommend a ground-loop isolator (which I used). What I can say is that this thing absolutely thumps. My boat's sound system is deceptive, it doesn't look like it packs a punch until I power it on. But when it's on, hold on to your hat. I can say with certainty that this drives that sub beautifully. I honestly keep the bass level (on the remote) at 50%, because that's all I ever need. It really exceeded my expectations, and it works like a champ. I keep the amp under a seat (in Texas) where it could get really hot. But I never ran into any heat issues. In fact, I'd check on it, and it was surprisingly not hot. Even under some serious load. It also has gotten wet with no issues. So, my final verdict is that this is a great amp, and it gets the job done.
R**O
skar amplifier
M**M
Good amp for the money
Been using this amp paired up with two 10" Blaupunkt GBW101's wired in parallel down to 2ohm for around 6 months now and it absolutely slams. No overheating issues or anything else, just good, solid bass.
C**.
Powerful little amp
F**8
Works as intended
Works well
H**S
Ready to follow instructions
Put in my 2020 mazda CX-5, mated to a SKAR speaker. Great sound
C**D
Good Quality Amp
Replaced an old Boss 1500 amp (about 200 watts rms @ 4 ohms) that I have had for 10 years. It is powering some old (also 10 years old) Pioneer Champion Series 10" DVC 4 ohm subs that I have wired for 2 ohms in a sealed box. These subs are rated for 350 watts rms and this amp pushes about 600 watts rms @ 2 ohms. I'll tell you what, that's plenty for a Jeep Wrangler 2 door. My Sahara Wrangler has the upgraded Alpine speakers/sub and amp from factory. I disconnected the sub but the factory speakers are running about 60 watts x 4. The whole combo is excellent. I went with the marine grade because the white looks nice and if I take the Jeep top off, I don't have to worry about the amp. If I end up blowing these old Pioneers, which were never pushed this hard before, I will buy some Skar subs and wire it all up to 1 ohm and see what this amp can really do. It has barely gotten warm so far under my passenger seat. I run my crossover setting around 80 to 100 hz (mostly for rock and metal, which is why I have a sealed box for the thump) gain up about 70%, +6 boost and my stereo sub setting to medium with the EQ set flat. Even with these settings I feel the subs are at there limits. We'll see how long these old subs last. Highly recommend.