The Reliable 5100IS/2100IR Professional Iron Station features a 2.2L stainless steel boiler with 50 PSI operating pressure and a powerful 1800W heating element. Its patented 32-chamber aluminum soleplate delivers super dry steam for superior fabric care, while an external solenoid valve offers precise steam control. Designed for durability and efficiency, this iron station supports up to 4 hours of continuous steam, making it ideal for home professionals seeking reliable, high-performance ironing.
| ASIN | B0BW1PT9TH |
| Base Material | Aluminum |
| Best Sellers Rank | #2,421,162 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #516 in Irons |
| Brand Name | Reliable |
| Color | Chrome |
| Customer Reviews | 3.7 3.7 out of 5 stars (49) |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 Years |
| Frequency | 50 Hz |
| Included Components | 6. Water Level Measuring Stick |
| Item Type Name | Professional Steam Iron Station |
| Manufacture Year | 2023 |
| Manufacturer | Reliable Corporation |
| Model Name | 5100IS/2100IR |
| Model Number | 5100IS |
| Model Year | 2023 |
| Part Number | 5100IS |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Special Features | 50 PSI operating pressure, Auto shut-off thermostat protection, Low water light indicator, Regular tap water or distilled water, Up to 4 hours of continuous steam |
| Style | 5100IS/2100IR |
| UPC | 885885005797 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 1800 watts |
D**O
First and Second impressions...
J**R
BUYER BEWARE
L**V
Good Investment
A**R
Works great easy to set up
Great iron good steam
E**O
Great performance for a little unit. Will only last 2.5 hours of heavy use.
K**E
Its gauge stops working and so as the pressure only after 3 months of use!
R**L
Works great!
Great!! My Tsilor loves it!! Thank you
J**S
IT is HOT....as steam should be
A**R
Easy to use
E**A
Probléme de vapeur
D**A
B**C
1) No more than 2 hours continues steam (vs as stated 4 hours). 2) never reached to 50 PSI when operating pressure (about 20PSI). Plus. Never buy from Reliable because you wouldn’t get full refund even you return an unopened package.