| ASIN | B0C47WVSCL |
| Base Width | 600 Millimetres |
| Best Sellers Rank | 297,364 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 356 in Single Bowl Kitchen Sinks |
| Brand | FRANKE |
| Colour | Black |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 14 Reviews |
| Drain Type | Pop-Up |
| EU Spare Part Availability Duration | 50 Years |
| Finish | Matt |
| Included Components | All Fittings |
| Installation Type | Inset |
| Item Dimensions D x W x H | 50D x 97W x 20H centimetres |
| Item Type Name | Kitchen Sink |
| Item Weight | 9 Kilograms |
| Manufacturer | Franke |
| Material | Tectonite |
| Model Number | JSD611-97CB |
| Number of Holes | 1 |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Product dimensions | 50D x 97W x 20H centimetres |