🪚 Cut sharp, cut smart — the Bahco 2600-22-XT-HP is your DIY game-changer!
| ASIN | B0001IX7OC |
| Best Sellers Rank | 39,183 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 66 in Handsaws |
| Blade Length | 22 Inches |
| Blade Material | High Speed Steel |
| Blade Shape | Rectangular |
| Brand | Bahco |
| Colour | Black |
| Country of Origin | Sweden |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (341) |
| Cutting Angle | 90 Degrees |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 07311518160777 |
| Handle Material | Plastic |
| Included Components | 2600-22-XT-HP Superior Handsaw 550mm (22in) 9 TPI |
| Item Dimensions L x W x H | 14L x 62W x 3H centimetres |
| Item Type Name | 2600-22-XT-HP Superior Handsaw 550mm (22in) 9 TPI |
| Item Weight | 176 Grams |
| Manufacturer | Bahco |
| Model Number | 2600-22-XT-HP |
| Number of Batteries | 1 A batteries required. |