| ASIN | B0CZ475FBC |
| Best Sellers Rank | #3,891 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #8 in Under-Sink & Countertop Filtration |
| Brand | Bluevua |
| Brand Name | Bluevua |
| Capacity | 1200 Milliliters |
| Container Type | High Borosilicate Glass Carafe |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 719 Reviews |
| Installation Type | Countertop |
| Item Dimensions L x W x H | 9.7"L x 9.5"W x 14.1"H |
| Item Weight | 5 Kilograms |
| LowerTemperature Range | 41 Degrees Fahrenheit |
| Manufacturer | JSK |
| Material | Borosilicate Glass |
| Material Type | Borosilicate Glass |
| Maximum Flow Rate | 0.26 Liters Per Minute |
| Model Name | ROPOT-Lite(UV) |
| Model Number | ROPOT-Lite(UV) Blue |
| Operating Pressure Range | 0-30 PSI |
| Other Special Features of the Product | Portable, Reduce TDS, Built In TDS Meter |
| Part Number | UV-Blue |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 9.7"L x 9.5"W x 14.1"H |
| Purification Method | Reverse Osmosis |
| Special Feature | Portable, Reduce TDS , Built In TDS Meter |
| Supported Water TDS Level Maximum (PPM) | 300 |
| UPC | 198168191057 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Upper Temperature Rating | 100 Degrees Fahrenheit |
D**V
Pure Water, Zero Effort – The Best Countertop Investment
T**L
It Works!!!
I purchased this for my parents who have arsenic and tannins in their water. I took a chance since this didn't have a ton of reviews, but at this point I just wanted to try and get them away from bottled water. I honestly didn't have high expectations, but as soon as it came we put it together and started it up. Installation was quick, easy and it doesn't take up a lot of counter space. After the filter flush the TDS was 2ppm. I was expecting 40 or 50ppm so I was extremely happy to see this. As you can tell in the picture it took even the tannins out. The color difference is incredible and there is no aftertaste. I bought a couple of extra filters, but I'm really hoping that the filter lasts close to a year. I also purchased another carafe so they can keep one in the refrigerator and one at room temp. They have been buying gallons of water to put in their coffee pot, for drinking, rinsing fruit, etc. I'll update in a few months, but I'm really excited because right now, the quality of water is way better than I expected and I think this going to save them from needing bottled water. I have a different system at home that has 3 filters, but if the filters last on this, then I am definitely getting one for myself.